Tradycja choinki w polsce

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha toż kwestii. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej więcej ciastka również różnego typu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest historia choinki i dlaczego jest tak ważna w świątecznej tradycji?

Jest dużo teorii, które traktują o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Przecież w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie oddając się do nauce, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się mężczyznę z Bogiem. Zwyczaj ten łatwo rozpowszechnił się na pełny świat. Można to powiedzieć, że obecnie nie wyłącznie w Polsce, lecz jednocześnie także różnych krajach Europy a w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na przestrzeni ostatnich 30 lat można dostrzec dużą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie trudno było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jako dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które uważały być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów i kolorów świątecznych ozdób jest pełna do określenia, natomiast w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż kiedy mężczyzny, doświadczała kolei w grupie trendów działających jej przystrajania. Lecz nie zmieniło się to, iż od momentu ubrania pierwszej w akcji choinki przez Luthera, system ten dużo dużo zakorzenił się w sztuce świątecznej i zawierajmy nadzieję, że nieprędko przeminie.